Okuma Üzerine Bir Deneme (1)

2007-12-24 00:51:00
Okuma Üzerine Bir Deneme (1)

        Okumak, okumak, okumak… Okudukça çözülür yumak. Okumak üzerine çok yazılar yazıldı, yazılıyor, yazılacak; fakat şu da var ki, önemli olduğunu kabul ettiğimiz konuları tekrar tekrar gündeme getirip söylemek gerekir. Çünkü insan nisyan ile ma’luldur. Unutmaya yatkın bir varlıktır. Bu yazı da bu düşünceyle kaleme alınmıştır.

        İnsanoğlu aklıyla, düşüncesiyle mevcuttur bu dünyada. Descartes’in dediği gibi: ‘ Düşünüyorum, öyleyse varım.’ Bu sözün mefhumu muhalifi şudur: Düşünmüyorsam, o halde yokum, yaşamıyorum.’ İnsan düşündükçe, aklettikçe var olacaktır, varlığını hissettirecektir çevresine.Düşünce de ancak okumayla mümkündür.Zaten bu yönü de insanı diğer canlılardan ayirir.

        Okuyan insan düşünür, düşünen insan da yeni fikirler üretir, yani üretkendir.

Üreten insan da toplumun, ülkenin gelişmesi için aranan insandır. Okuyan insan meyve veren ağaca benzer, üretkenlik yönüyle; okumayan insanı ise ota benzetebiliriz, meyve vermediği için.

        Okumak için öncelikle okumanın bir ihtiyaç olduğunu, hayatımızda hava kadar su kadar önemli olduğunu bilmemiz gerek. Nasıl ki aç olan birisi açlığını hissettiği için yemek yer, öyle de okumak için kişinin manevi açlığını, düşünce kısırlığını hissetmesi gerekir.

      ‘Öğrenmek için değil, yaşamak için okuyorum.’  Diyor Flaubert. Demek ki okumaktan maksat yaşamak. Okumak, düşünmek; düşünmek, hakikate ulaşmak demektir. O zaman okumuyorsak yaşadığımızdan söz edebilir miyiz? Bu soruyu kendimize sormalı ve kendimizi sorgulamalıyız.

       Bir Japon şiirinde okumanın değeri şöyle anlatılmaktadır:

       Elmas bile işlenmezse

       Gösteremez cevherini

       İnsan da böyledir

       Ancak okursa gösterebilir

       Gerçek değerini.

     Yazımızı okuma ve kitapla ilgili güzel sözlerle noktalayalım:

-Okumayı sevmek, hayatta can sıkıcı saatleri en güzel saatlerle değiştirmektir.              (Montesque)

-Okuma ruhu yüceltir.( Voltaire)

-Okumak, insana olgunluk, konuşmada canlılık, yazmada açıklık verir.(Bacon)

-Kitapsız büyüyen çocuk, susuz yetişen ağaca benzer.(Çin atasözü)

-Kitapları seviyor musunuz, ömrünüz boyunca mesutsunuz demektir.(Claretie)

 

12846
0
0
Yorum Yaz